VISION BOARD ako nástroj k realizácii svojich túžob“Keby sme urobili všetky veci, ktoré sme schopní vykonať, sami seba by sme doslova ohromili.”

– (T.A.Edison)

 

Stále sa za niečím naháňame. Chceme nové auto, povýšenie v práci a iné materiálne veci, ktoré urobia náš život ľahším, lepším a zaujímavejším. Chceme byť zdravší alebo štíhlejší (najlepšie oboje), chceme mať nové poznatky, viac vzdelania, vedieť lepšie komunikovať, byť sebavedomejší, asertívnejší, získať nové zručnosti. Chceme mať viac času, viac si užívať, tráviť viac času s našimi blízkymi. Chceme byť šťastnejší. Častá odpoveď na otázku „Čo by si pre seba chcel tento rok?“ je „Mať lepší život.“

Mnohí z nás si dávajú novoročné predsavzatia, mnohí z nás začínajú držať diétu každý pondelok (lebo o dva dni sa na toto úsilie vykašlú), mnohí si neplánujú nič prevratné, lebo sa obávajú zlyhania. Hovoríme, že na zmeny nemáme čas, energiu, dostatok motivácie… ale tušíme, že to máme – či už viac alebo menej, vo vlastných rukách.

Podľa prieskumov je 90% ľudí výkonnejších, keď majú definované ciele. Okrem toho, ľudia, ktorí si svoje ciele zapíšu, sú o 20% úspešnejší v ich dosahovaní, ako tí, ktorí si ich nepíšu. Vizualizácia v akejkoľvej forme má takmer takú silu, ako samotný výkon. Čo to znamená? Pomáha nám zapisovať si alebo premyslieť si konkrétne úlohy. Najväčšiu silu ale má Vision Board.

O čo presne ide?

Vision Board je umelecké dielko, vytvorené podľa vlastného vkusu a predstáv majiteľa. Patrí na miesto, kde je denno-denne viditeľné, aby zabezpečilo konzistentnú vizualizáciu, robí majiteľovi radosť a podnecuje jeho aktivity smerom k plneniu stanovených úloh.

Je to tabuľa, ktorú si môžeš ukryť do skrine, a keď sa pôjdeš obliecť, padne ti na ňu zrak.

Je to obraz, ktorý si môžeš hrdo zavesiť na tú stenu v byte, okolo ktorej prechádzaš najčastejšie.

Je to plagát so symbolmi, ktorý si zavesíš do kancelárie, aby si naňho videl, a ty jediný vieš, že to nie je interiérový doplnok, ale prehľad toho, čo pre seba chystáš.

 

Je to vizualizácia tvojich túžob, ktorá ti bude pripomínať tvoje odhodlanie ich dosiahnuť. Hovorí sa, že ti doslova pritiahne do života to, po čom túžiš.

Stretla som už viacerých, ktorí neveria sile Vision Boardu, pretože si ho vyhotovili, ale “nič im do života nepritiahol”. Ako je to možné?

 

SILA VOĽBY

Keď si nakreslíš na výkres vilu v Provence, pretože si jednoducho povieš, že by si ju chcel vlastniť, nič to neznamená, pokým tomu nepredchádza úprimné zamyslenie, či toto je to, čo NAOZAJ chceš. Možno, keď o tom porozmýšľaš a pozrieš sa na to z rôznych uhlov pohľadu, zistíš, že by nemalo zmysel sa sťahovať ďaleko od všetkého, čo práve máš, a že oveľa viac sa potešíš chalupe na Záhorí… Keď si nakreslíš usmiatu tvár, lebo túžiš byť šťastnejší, vyrovnanejší, ani to nič samo o sebe neznamená… pokým nezistíš, čo presne pre teba znamená byť šťastný a čo vlastne potrebuješ k tomu, aby tvoje šťastie bolo dostatočné…  Každý to máme totiž inak a to, po čom túžime a čo potrebujeme pre naplnený život, je pre každého niečo iné.

Preto proces tvorby Vision Boardu musí začať ujasnením si túžob a nastavením SMART cieľov. Ciele musia byť konkrétne a také, ktoré sú pre nás naozaj prínosné. Musíme vopred vedieť, kedy majú byť splnené, a kedy si môžeme svoje úlohy odfajknúť.  Čím viac ideme do detailov, tým tomu dávame väčšiu šancu.

 

SILA VIZUALIZÁCIE

Vision Board je obraz, ktorý je umiestnený tak, aby bol „na očiach“, a tak je upozornením, kam sa chce jeho majiteľ dostať. Oslovuje vedomie i podvedomie, a tak sa pomáha zamerať na ciele, ktoré si jeho tvorca sám stanovil. Čo vidím, na to myslím – a na to sa zameriam a budem na tom pracovať… Uskutočnenie vlastných cieľov je podporené uvedomeniami o vlastných túžbach, o nájdení zdrojov sily na ich realizáciu, o vlastných schopnostiach.

Vision Board ti pripomína, čo potrebuješ (urobiť), aby sa tvoje plány uskutočnili. Obrázky, kresby, symboly, mottá či jednoduché slová na Tvojom Vision Boarde ťa budú utvrdzovať v tom, kým si, oslobodia ťa od limitujúcich predstáv a budú ťa ubezpečovať, že tvoje možnosti sú neobmedzené…

 

SILA KONZISTENCIE

Či sa učíš nejakú novú zručnosť alebo zavádzaš do svojho života nejaký nový zvyk, konzistencia je nevyhnutná. Každým dňom, v ktorom opakujeme želanú činnosť, si ju upevňujeme, stávame sa v nej lepšími. Každým dňom, kedy sa pozrieme na Vision Board, sa upevňuje naše odhodlanie dostať sa tam, kam potrebujeme.

Tým, že si vytvoríme Vision Board, a umiestnime ho na miesto, kam nám často padne zrak, dávame príležitosť sami sebe trénovať myseľ i telo na pritiahnutie si  všetkého, čo je pre nás dôležité.

Po jeho vhodnom umiestnení sa približujeme k cieľu zakaždým, keď naň pozrieme.

Srdečne Vás pozývam na „živé“ podujatie, kde si okrem vyjasnenia túžob a nastavenia cieľov vytvoríte vlastnými rukami, použitím rôznych výtvarných techník, umelecké dielko, ktoré si odnesiete so sebou domov.

autorka: Ingrid S

Zdieľajte s priateľmi